Top Horror Movie List by Super Kev

Top Horror

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
2. Event Horizon 4.0/4 2.7/4
3. Halloween (1978) 4.0/4 3.2/4
4. The Exorcism of Emily Rose 4.0/4 2.6/4
5. Poltergeist (1982) 4.0/4 3.0/4
6. The Exorcist (1973) 3.5/4 3.1/4
7. A Nightmare on Elm Street (1984) 4.0/4 3.0/4
8. The Lost Boys 4.0/4 2.9/4
9. Devil's Advocate (1997) 3.0/4 2.8/4
10. Interview with the Vampire 3.5/4 3.0/4
11. Thir13en Ghosts 3.5/4 2.3/4
12. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 3.5/4 2.9/4
13. Haunting in Connecticut, The 3.5/4 2.5/4
14. Firestarter (1984) 3.5/4 2.6/4
15. The Ring (2002) 3.0/4 2.7/4
16. Fright Night (1985) 3.5/4 2.8/4
17. 28 Days Later 4.0/4 3.0/4
18. Gremlins (1984) 4.0/4 2.9/4
19. Twilight Zone: The Movie 3.5/4 2.6/4
20. Scream (1996) 3.5/4 2.8/4
21. The Amityville Horror (1979) 3.5/4 2.7/4
22. An American Werewolf in London 3.5/4 2.9/4
23. Silent Hill 4.0/4 2.5/4
24. The Omen (1976) 3.0/4 2.9/4
25. Jaws 3.5/4 3.2/4
26. Freddy vs. Jason 3.5/4 2.3/4
27. The Others (2001) 3.5/4 2.8/4
28. Underworld (2003) 3.5/4 2.8/4
29. Friday the 13th (1980) 3.0/4 2.8/4
30. Monster Squad 3.5/4 2.7/4
31. Return of the Living Dead 3.5/4 2.7/4
32. House (1986) 3.5/4 2.6/4

Recent Comments

Super Kev
Super Kev
Producer

Super Kev - wrote on 05/10/09 at 02:14 PM CT

Top Horror List comment

These aren't as much in order of SCARIEST...but in order of "Horror" genre films in order of my favs on down...

Super Kev
Super Kev
Producer

Super Kev - wrote on 08/30/07 at 09:46 AM CT

Top Horror List comment

I wanted to comment to this on yer page but I just commented three others so I thought I'd do it here. Yeah, Emily, F vs J, and Gremlins were all "listed" under Horror, so that's one reason I put em here.

Josh C
Josh C
Producer

Josh C - wrote on 08/28/07 at 11:14 PM CT

Top Horror List comment

I like a lot of thse films on your list, I am glad to see Event Horizon (it is one of the scariest films of all time) but the Exorcism of Emily Rose? That wasn't scary and neither was Gremlins or Freddy vs. Jason. Don't get me wrong I like most of those films, but they are not the best horrors.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name