Top Movie List by Brian

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Almost Famous 4.0/4 3.1/4
2. The Blues Brothers 4.0/4 3.1/4
3. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
4. Willy Wonka & the Chocolate Factory 4.0/4 3.1/4
5. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
6. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
7. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
8. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
9. Stand by Me 4.0/4 3.2/4
10. Dazed and Confused 4.0/4 3.0/4
11. The Godfather 4.0/4 3.5/4
12. The Departed 4.0/4 3.3/4
13. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
14. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
15. Catch Me if You Can 4.0/4 3.1/4
16. Bill & Ted's Bogus Journey 4.0/4 2.4/4
17. Get Him to the Greek 3.0/4 2.7/4
18. Detroit Rock City 3.0/4 2.6/4
19. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
20. The Truman Show N/A 3.0/4
21. Back to the Future Part II 3.5/4 3.0/4
22. A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors 3.0/4 2.6/4
23. Child's Play (1988) 4.0/4 2.6/4
24. Fear and Loathing in Las Vegas 4.0/4 3.0/4
25. Ghostbusters (1984) 3.5/4 3.1/4
26. Bill & Ted's Excellent Adventure 3.5/4 2.7/4
27. Superbad 3.0/4 2.9/4
28. Trainspotting 4.0/4 3.1/4
29. Scott Pilgrim vs. The World 4.0/4 2.9/4
30. Back to the Future Part III 3.0/4 2.8/4
31. SLC Punk! 3.0/4 2.9/4
32. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
33. A Nightmare on Elm Street (1984) 4.0/4 3.0/4
34. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
35. Spaceballs 4.0/4 2.8/4
36. The Emperor's New Groove 3.5/4 2.8/4
37. Child's Play 2 4.0/4 2.3/4
38. Dogma 3.0/4 2.8/4
39. Harold & Kumar Go to White Castle 3.5/4 2.7/4
40. Groundhog Day 4.0/4 3.0/4
41. The Lost Boys 3.0/4 2.9/4
42. Natural Born Killers 4.0/4 2.8/4
43. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
44. Young Frankenstein 4.0/4 3.2/4
45. Blow 3.5/4 2.9/4
46. Aladdin (1992) 4.0/4 3.1/4
47. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
48. Cheech and Chong's Up in Smoke 3.0/4 2.9/4
49. Blazing Saddles 4.0/4 3.1/4
50. The Producers (2005) 3.0/4 2.4/4
51. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
52. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
53. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.5/4 2.9/4
54. Who Framed Roger Rabbit? 3.5/4 2.9/4
55. Django Unchained 3.5/4 3.3/4
56. Bride of Chucky 3.0/4 1.9/4
57. Labyrinth (1986) 4.0/4 2.9/4
58. Planes, Trains & Automobiles 3.5/4 3.0/4
59. Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 3.0/4 2.5/4
60. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
61. The Big Lebowski 3.0/4 3.1/4
62. Stripes 4.0/4 2.9/4
63. The Rocky Horror Picture Show 4.0/4 2.8/4
64. City Slickers (1991) 2.5/4 2.6/4
65. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
66. The Princess Bride 3.0/4 3.2/4
67. When Harry Met Sally... 4.0/4 2.9/4
68. Kingpin 3.0/4 2.7/4
69. Freddy vs. Jason 2.5/4 2.3/4
70. Snatch 3.0/4 3.1/4
71. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
72. Beerfest 4.0/4 2.5/4
73. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
74. Tenacious D in: The Pick of Destiny 3.0/4 2.3/4
75. Pineapple Express 3.0/4 2.8/4
76. Jackie Brown N/A 2.9/4
77. Dead Man on Campus 4.0/4 2.1/4
78. Scream (1996) 3.5/4 2.8/4
79. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
80. Aliens N/A 3.3/4
81. Wayne's World 3.0/4 2.8/4
82. Ghostbusters 2 3.0/4 2.5/4
83. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.0/4 2.9/4
84. Toy Story 4.0/4 3.3/4
85. Toy Story 2 4.0/4 3.1/4
86. The World's End N/A 2.9/4
87. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
88. Super Troopers 3.5/4 2.8/4
89. Jay and Silent Bob Strike Back 3.0/4 2.5/4
90. The Boondock Saints 3.0/4 2.9/4
91. Hocus Pocus 3.0/4 2.7/4
92. Thir13en Ghosts 2.5/4 2.3/4
93. The Goonies 3.0/4 3.1/4
94. The Cable Guy 4.0/4 2.2/4
95. Club Dread 3.5/4 2.0/4
96. Black Dynamite N/A 2.8/4
97. Robin Hood: Men in Tights N/A 2.6/4
98. Cube N/A 2.8/4
99. Hot Fuzz N/A 3.0/4
100. Shaun of the Dead N/A 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name