Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Ice Age | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Finding Nemo | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Titan A.E. | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 4. | Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Toy Story | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | How the Grinch Stole Christmas (1966) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Shrek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | A Scanner Darkly | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Bee Movie | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 10. | Wall-E | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | The Simpsons Movie | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Cars | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Toy Story 2 | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Robots (2005) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 16. | Dr. Seuss' Horton Hears a Who! | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Monster House | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 18. | Ice Age: The Meltdown | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Antz | 3.0/4 | 2.5/4 |



