Top 10 of' '14
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Guardians of the Galaxy | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Interstellar | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Snowpiercer | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Edge of Tomorrow | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | X-Men: Days of Future Past | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Captain America: The Winter Soldier | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | The Hobbit: The Battle of Five Armies | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Equalizer | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | American Sniper | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Lego Movie | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Fury (2014) | 3.0/4 | 3.0/4 |



