My Fav S.Korea Flicks
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Oldboy ( Oldeuboi ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 2. | I Saw the Devil ( Akmareul boatda ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Tae Guik Gi: The Brotherhood of War ( Taegukgi hwinalrimyeo ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Chaser, The ( Chugyeogja ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Thirst ( Bakjwi ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Host, The ( Gwoemul ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Man from Nowhere, The ( Ajeossi ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Good, the Bad, the Weird, The ( Joheunnom nabbeunnom isanghannom ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | My Way ( Mai wei ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | War of the Arrows ( Choi-jong-byeong-gi Hwal ) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Thieves, The ( Dodookdeul ) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Warrior, The ( Musa ) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Public Enemy ( Gonggongui jeog ) | 3.0/4 | 2.7/4 |



