Movies of 2008
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Dark Knight | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Wall-E | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Iron Man (2008) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Slumdog Millionaire | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Gran Torino | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Doubt | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | In Bruges | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The Wrestler (2008) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Kung Fu Panda | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Frost/Nixon | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Ip Man ( Yip Man ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | The Curious Case of Benjamin Button | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Changeling (2008) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Role Models | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Milk | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Forgetting Sarah Marshall | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Pineapple Express | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Chaser, The ( Chugyeogja ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Seven Pounds | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 21. | The Reader | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Defiance (2008) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Synecdoche, New York | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Step Brothers | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | The Visitor (2008) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 26. | Tropic Thunder | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 27. | Hellboy II: The Golden Army | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 28. | The Bank Job | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 29. | Wanted (2008) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 30. | Son of Rambow | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 31. | The Incredible Hulk | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 32. | Definitely, Maybe | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 33. | Burn After Reading | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 34. | John Adams | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 35. | Rambo | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 36. | Vicky Cristina Barcelona | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 37. | Cloverfield | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 38. | Valkyrie | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 39. | Dr. Seuss' Horton Hears a Who! | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 40. | RocknRolla | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 41. | Madagascar: Escape 2 Africa | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 42. | Splinter | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 43. | Yes Man | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 44. | 21 | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 45. | Religulous | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 46. | Zack and Miri Make a Porno | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 47. | Marley and Me | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 48. | Frozen River | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 49. | Appaloosa (2008) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 50. | Hancock | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 51. | Traitor (2008) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 52. | Get Smart | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 53. | Nick and Norah's Infinite Playlist | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 54. | The Wackness | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 55. | Funny Games (2008) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 56. | Death Race | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 57. | Chocolate (2008) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 58. | W. | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 59. | Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 60. | Body of Lies | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 61. | Baby Mama | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 62. | Ghost Town (2008) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 63. | The Express | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 64. | Sex Drive | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 65. | Rachel Getting Married | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 66. | The Strangers (2008) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 67. | Doomsday | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 68. | Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 69. | Choke | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 70. | Australia (2008) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 71. | Dead Space: Downfall | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 72. | The Rocker (2008) | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 73. | Elite Squad ( Tropa de Elite ) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 74. | Righteous Kill | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 75. | Quarantine | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 76. | The Foot Fist Way | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 77. | Transsiberian | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 78. | How to Lose Friends and Alienate People | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 79. | Recount | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 80. | Be Kind Rewind | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 81. | Super High Me | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 82. | The Signal (2008) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 83. | The House Bunny | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 84. | Dance of the Dead | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 85. | Run Fatboy Run | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 86. | Chris Rock: Kill the Messenger | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 87. | Dr. Horrible's Sing-Along Blog | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 88. | Day of the Dead (2008) | 1.0/4 | 1.7/4 | |
| 89. | Jumper | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 90. | Pride and Glory | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 91. | Untraceable | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 92. | Semi-Pro | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 93. | Shrooms | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 94. | Leatherheads | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 95. | George A. Romero's Diary of the Dead | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 96. | The Happening (2008) | 1.0/4 | 1.9/4 | |
| 97. | Meet the Spartans | 0.5/4 | 1.2/4 | |
| 98. | You Don't Mess with the Zohan | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 99. | The Ruins | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 100. | American Zombie | 2.0/4 | 1.3/4 | |
| 101. | The Love Guru | 1.0/4 | 1.4/4 | |
| 102. | The Hammer (2008) | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 103. | Street Kings | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 104. | Frontier(s) ( Frontière(s) ) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 105. | Zombie Strippers | 1.5/4 | 1.6/4 | |
| 106. | Deception (2008) | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 107. | Redbelt | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 108. | Hamlet 2 | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 109. | Meet Dave | 1.0/4 | 2.0/4 | |
| 110. | The X Files: I Want to Believe | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 111. | Swing Vote | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 112. | Lakeview Terrace | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 113. | The Day the Earth Stood Still (2008) | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 114. | Jack Brooks: Monster Slayer | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 115. | The Maiden Heist | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 116. | End of the Line (2008) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 117. | The Children (2008) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 118. | Seventh Moon | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 119. | The Burrowers | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 120. | Alien Raiders | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 121. | Outpost (2008) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 122. | Train (2008) | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 123. | Evilution | 1.0/4 | 2.0/4 | |
| 124. | The Eye (2008) | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 125. | Soul Men (2008) | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 126. | Black Water (2008) | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 127. | Ong bak 2 | N/A | 2.6/4 | |
| 128. | Babylon A.D. | 1.5/4 | 1.9/4 | |
| 129. | Guard Post, The ( GP506 ) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 130. | Lake Mungo | 2.0/4 | 2.4/4 |



