Movies of 2002 by Stoney McStonerson

Movies of 2002

# Movie Title Rating Overall Add
1. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.0/4 3.3/4
2. Lord of the Rings: The Two Towers 3.0/4 3.3/4
3. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
4. The Pianist 4.0/4 3.2/4
5. Catch Me if You Can 3.0/4 3.1/4
6. Gangs of New York (2002) 2.5/4 3.0/4
7. Road to Perdition 4.0/4 3.0/4
8. Ice Age 3.0/4 2.9/4
9. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
10. Minority Report 3.0/4 2.9/4
11. Sympathy for Mr. Vengeance ( Boksuneun naui geot ) 3.0/4 3.0/4
12. Adaptation 3.5/4 2.9/4
13. The Count of Monte Cristo (2002) 2.0/4 2.9/4
14. Frailty 3.5/4 2.9/4
15. Bowling for Columbine 3.5/4 2.9/4
16. 25th Hour (2002) 2.5/4 2.9/4
17. Equilibrium 1.0/4 2.8/4
18. We Were Soldiers 2.5/4 2.8/4
19. Chicago (2002) 2.5/4 2.8/4
20. Secretary 3.0/4 2.8/4
21. Super Troopers 3.0/4 2.8/4
22. Signs 2.5/4 2.7/4
23. Far from Heaven 3.0/4 3.0/4
24. The Transporter 2.5/4 2.7/4
25. The Ring (2002) 3.0/4 2.7/4
26. Punch Drunk Love 3.5/4 2.8/4
27. The Hours (2002) 2.0/4 2.8/4
28. About a Boy 3.0/4 2.7/4
29. Dog Soldiers 3.0/4 2.8/4
30. Resident Evil (2002) 2.5/4 2.7/4
31. Red Dragon (2002) 3.0/4 2.7/4
32. Antwone Fisher 2.5/4 2.7/4
33. Brotherhood of the Wolf ( pacte des loups, Le ) 3.0/4 2.7/4
34. Insomnia (2002) 3.5/4 2.7/4
35. Blade II 2.5/4 2.6/4
36. John Q 2.5/4 2.7/4
37. Narc (2002) 3.0/4 2.7/4
38. About Schmidt 3.0/4 2.7/4
39. White Oleander 2.5/4 2.7/4
40. My Big Fat Greek Wedding 2.0/4 2.6/4
41. The Four Feathers (2002) 2.0/4 2.6/4
42. 8 Mile 3.0/4 2.6/4
43. Storytelling 2.5/4 2.8/4
44. Panic Room 2.5/4 2.6/4
45. Sweet Home Alabama 1.5/4 2.6/4
46. The Rookie (2002) 2.5/4 2.6/4
47. Confessions of a Dangerous Mind 2.5/4 2.7/4
48. Unfaithful (2002) 2.5/4 2.6/4
49. Hysterical Blindness 2.0/4 2.6/4
50. Igby Goes Down 2.5/4 2.6/4
51. One Hour Photo 3.5/4 2.6/4
52. 24 Hour Party People 3.0/4 2.7/4
53. Happiness of the Katakuris, The ( Katakuri-ke no kôfuku ) 2.5/4 2.7/4
54. The Quiet American (2002) 2.5/4 2.6/4
55. The Emperor's Club 1.5/4 2.5/4
56. Friday After Next 2.5/4 2.5/4
57. Two Weeks Notice 2.0/4 2.5/4
58. The Mothman Prophecies 2.5/4 2.5/4
59. Versus 2.5/4 2.6/4
60. The Sum of All Fears 2.5/4 2.4/4
61. Auto Focus 3.0/4 2.6/4
62. Windtalkers 1.5/4 2.4/4
63. Changing Lanes (2002) 2.5/4 2.5/4
64. Reign of Fire 2.0/4 2.4/4
65. High Crimes 1.5/4 2.4/4
66. Below 2.0/4 2.6/4
67. Knockaround Guys 2.5/4 2.4/4
68. Run Ronnie Run 2.0/4 2.6/4
69. Death to Smoochy 2.5/4 2.4/4
70. Solaris 3.0/4 2.4/4
71. Austin Powers in Goldmember 2.5/4 2.3/4
72. Orange County 2.5/4 2.4/4
73. National Lampoon's Van Wilder 2.0/4 2.3/4
74. Jackass: The Movie 2.5/4 2.3/4
75. Collateral Damage 2.0/4 2.3/4
76. Moonlight Mile 3.0/4 2.4/4
77. Blood Work 2.0/4 2.4/4
78. Undercover Brother 3.0/4 2.3/4
79. They 2.5/4 2.4/4
80. Die Another Day 2.5/4 2.3/4
81. Formula 51 ( 51st State, The ) 2.0/4 2.3/4
82. Pumpkin 1.5/4 2.3/4
83. The Salton Sea 2.5/4 2.4/4
84. City by the Sea 2.5/4 2.2/4
85. Mr. Deeds 1.0/4 2.1/4
86. Love Liza 2.5/4 2.3/4
87. Scotland, PA 2.5/4 2.3/4
88. The Banger Sisters 2.0/4 2.2/4
89. Kung Pow: Enter the Fist 1.5/4 2.2/4
90. Stuart Little 2 1.5/4 2.0/4
91. Eye See You ( D-Tox ) 1.5/4 2.0/4
92. Big Trouble (2002) 2.0/4 2.1/4
93. The Sweetest Thing 1.0/4 2.0/4
94. All About the Benjamins 2.0/4 2.1/4
95. Home Movie (2002) 2.5/4 2.6/4
96. Robin Williams: Live on Broadway 3.5/4 2.8/4
97. Ballistic: Ecks vs. Sever 1.0/4 1.3/4
98. FearDotCom 1.0/4 1.3/4
99. Ghost Ship (2002) 2.0/4 1.8/4
100. I Spy 2.0/4 1.7/4
101. Half Past Dead 1.0/4 1.5/4
102. Like Mike 1.0/4 1.8/4
103. Never Again 1.5/4 2.5/4
104. Scooby-Doo 2.0/4 1.9/4
105. Wendigo 1.5/4 2.3/4
106. Welcome to Collinwood 2.0/4 2.0/4
107. Vampires: Los Muertos 1.5/4 2.5/4
108. Impostor (2002) 2.0/4 2.4/4
109. Infernal Affairs ( Mou gaan dou ) N/A 3.0/4
110. The Tracker (2004) 2.5/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name