Movies of 1999 by Stoney McStonerson

Movies of 1999

# Movie Title Rating Overall Add
1. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 2.0/4 2.4/4
2. Fight Club 3.0/4 3.3/4
3. The Matrix 3.0/4 3.2/4
4. American Beauty 4.0/4 3.1/4
5. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
6. Office Space 3.0/4 3.1/4
7. Toy Story 2 3.0/4 3.1/4
8. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 3.0/4 3.1/4
9. Magnolia 3.5/4 3.1/4
10. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
11. Being John Malkovich 3.5/4 2.9/4
12. The Insider 4.0/4 3.0/4
13. Chris Rock: Bigger & Blacker 3.0/4 2.9/4
14. South Park: Bigger, Longer & Uncut 3.0/4 2.9/4
15. Run Lola Run ( Lola rennt ) 3.0/4 2.9/4
16. Sleepy Hollow 2.5/4 2.8/4
17. Boys Don't Cry 3.0/4 2.9/4
18. Girl, Interrupted 2.0/4 2.8/4
19. The Hurricane (1999) 3.5/4 2.9/4
20. 10 Things I Hate About You 2.0/4 2.8/4
21. Trekkies 2.5/4 2.8/4
22. American Pie 3.0/4 2.8/4
23. Dogma 3.0/4 2.8/4
24. Liberty Heights 3.0/4 3.0/4
25. American Movie 3.0/4 3.0/4
26. Three Kings 3.0/4 2.8/4
27. Stir of Echoes 2.5/4 2.7/4
28. Election (1999) 3.0/4 2.7/4
29. The Mummy (1999) 2.5/4 2.7/4
30. Notting Hill 3.0/4 2.7/4
31. Any Given Sunday 3.0/4 2.7/4
32. For Love of the Game 2.0/4 2.7/4
33. Man on the Moon 2.5/4 2.8/4
34. Sweet and Lowdown (1999) 3.0/4 2.9/4
35. Arlington Road 2.5/4 2.6/4
36. Beyond the Mat 3.0/4 2.9/4
37. The Cider House Rules 3.0/4 2.7/4
38. Ravenous (1999) 1.5/4 2.7/4
39. Analyze This 2.5/4 2.6/4
40. Eight Days a Week 2.0/4 2.7/4
41. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 3.0/4 2.5/4
42. Payback 2.5/4 2.5/4
43. The Bone Collector 2.5/4 2.6/4
44. Eyes Wide Shut 2.0/4 2.6/4
45. Double Jeopardy 1.0/4 2.5/4
46. Big Daddy 1.5/4 2.5/4
47. Bringing Out the Dead 3.0/4 2.6/4
48. eXistenZ 1.5/4 2.6/4
49. Life (1999) 3.0/4 2.6/4
50. 8MM 2.0/4 2.5/4
51. Drop Dead Gorgeous 2.5/4 2.6/4
52. Limbo (1999) 1.5/4 2.8/4
53. The Thomas Crown Affair (1999) 3.0/4 2.6/4
54. The 13th Warrior 2.0/4 2.5/4
55. Varsity Blues 2.0/4 2.4/4
56. Go (1999) 3.0/4 2.6/4
57. The Limey 3.0/4 2.6/4
58. Bowfinger 3.0/4 2.5/4
59. Entrapment 2.0/4 2.4/4
60. Mystery, Alaska 2.5/4 2.6/4
61. The General's Daughter 2.5/4 2.4/4
62. Flawless (1999) 2.0/4 2.5/4
63. Summer of Sam 3.0/4 2.5/4
64. Stigmata 1.5/4 2.3/4
65. The Jack Bull 2.0/4 2.5/4
66. Love Stinks 2.0/4 2.4/4
67. The Blair Witch Project 3.0/4 2.3/4
68. The Story of Us 1.5/4 2.4/4
69. House on Haunted Hill (1999) 1.5/4 2.3/4
70. True Crime (1999) 2.5/4 2.3/4
71. Deep Blue Sea (1999) 3.0/4 2.3/4
72. Hideous Kinky 2.0/4 2.5/4
73. Idle Hands 1.5/4 2.3/4
74. Mystery Men (1999) 1.5/4 2.3/4
75. Mumford 2.0/4 2.4/4
76. The Muse (1999) 2.5/4 2.4/4
77. End of Days 2.0/4 2.2/4
78. The Deep End of the Ocean 1.5/4 2.4/4
79. Cookie's Fortune 2.5/4 2.5/4
80. Muppets from Space 2.5/4 2.3/4
81. Lake Placid 2.0/4 2.2/4
82. Felicia's Journey 3.0/4 2.4/4
83. Outside Providence 2.5/4 2.3/4
84. Anywhere But Here 2.0/4 2.3/4
85. Blue Streak 1.5/4 2.2/4
86. The Minus Man 2.5/4 2.4/4
87. Runaway Bride (1999) 2.0/4 2.1/4
88. The Haunting (1999) 1.5/4 2.1/4
89. EDtv ( Ed TV ) 3.0/4 2.2/4
90. Pushing Tin 1.5/4 2.1/4
91. Still Crazy 2.5/4 2.4/4
92. Three to Tango 1.5/4 2.1/4
93. Happy, Texas 2.5/4 2.4/4
94. Dick 3.0/4 2.2/4
95. The Third Miracle 2.0/4 2.3/4
96. In Dreams 1.0/4 2.3/4
97. Mickey Blue Eyes 2.0/4 2.1/4
98. 200 Cigarettes 1.0/4 2.1/4
99. Lost & Found (1999) 2.0/4 2.3/4
100. Deuce Bigalow: Male Gigolo 2.0/4 1.9/4
101. Get Bruce 2.5/4 2.6/4
102. Blood, Guts, Bullets and Octane 1.0/4 1.5/4
103. Free Money 2.0/4 2.5/4
104. 20 Dates 1.5/4 1.9/4
105. Bats (1999) 1.5/4 1.5/4
106. Chill Factor (1999) 1.5/4 1.8/4
107. Cradle Will Rock 2.0/4 2.2/4
108. Foolish 1.0/4 2.6/4
109. Forces of Nature 1.5/4 1.8/4
110. Holy Smoke 2.0/4 2.1/4
111. The Out-of-Towners (1999) 1.5/4 1.9/4
112. Play It to the Bone 2.0/4 1.7/4
113. Ride With the Devil 2.0/4 2.2/4
114. Simpatico 1.5/4 2.1/4
115. The Suburbans 1.5/4 1.6/4
116. Superstar 2.0/4 1.8/4
117. Virus (1999) 1.0/4 1.5/4
118. Judas Kiss (1999) 1.0/4 2.3/4
119. Retro Puppet Master 1.0/4 2.0/4
120. God Said, 'Ha!' 2.5/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name