Movies of 1992
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Reservoir Dogs | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Unforgiven (1992) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Aladdin (1992) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | A Few Good Men | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Glengarry Glen Ross | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | The Last of the Mohicans (1992) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | My Cousin Vinny | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | A League of Their Own | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Scent of a Woman (1992) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Dracula (1992) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Muppet Christmas Carol | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Wayne's World | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Of Mice and Men (1992) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | The Crying Game | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Chaplin | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Patriot Games | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Lethal Weapon 3 | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Batman Returns | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Dead Alive ( Braindead ) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 20. | Bad Lieutenant | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | School Ties | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Twin Peaks: Fire Walk With Me | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 23. | White Men Can't Jump (1992) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 24. | The Cutting Edge | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 25. | Rush (1992) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 26. | Singles (1992) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 27. | Basic Instinct | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 28. | Brain Donors | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 29. | Sister Act | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 30. | Alien 3 | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 31. | Grand Canyon (1992) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 32. | The Hand That Rocks the Cradle (1992) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 33. | Candyman (1992) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 34. | Hoffa | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 35. | The Player (1992) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 36. | Sneakers | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 37. | Once Upon a Time in China ( Wong Fei Hung ) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 38. | Death Becomes Her | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 39. | Raising Cain | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 40. | Leap of Faith (1992) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 41. | Deep Cover (1992) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 42. | Thunderheart | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 43. | Unlawful Entry | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 44. | Light Sleeper | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 45. | Bob Roberts | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 46. | Single White Female | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 47. | Buffy the Vampire Slayer | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 48. | Diggstown | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 49. | Passenger 57 | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 50. | The Bodyguard (1992) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 51. | Honeymoon in Vegas | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 52. | Under Siege | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 53. | A Midnight Clear | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 54. | Rampage (1992) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 55. | Mr. Saturday Night | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 56. | The Distinguished Gentleman | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 57. | Straight Talk | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 58. | Medicine Man (1992) | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 59. | The Lawnmower Man | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 60. | Hero (1992) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 61. | Night and the City (1992) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 62. | Kuffs | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 63. | Housesitter | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 64. | Boomerang (1992) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 65. | South Central | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 66. | Consenting Adults | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 67. | Universal Soldier | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 68. | Peter's Friends | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 69. | Beethoven | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 70. | Love Potion No. 9 | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 71. | The Waterdance | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 72. | Noises Off... | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 73. | Jennifer Eight | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 74. | Poison Ivy (1992) | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 75. | Split Second (1992) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 76. | White Sands | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 77. | Mo' Money | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 78. | The Babe (1992) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 79. | Freejack | 1.0/4 | 2.1/4 | |
| 80. | Captain Ron | 1.5/4 | 1.9/4 | |
| 81. | Waxwork II: Lost in Time | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 82. | Innocent Blood (1992) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 83. | Pet Sematary II | 1.0/4 | 1.9/4 | |
| 84. | The Power of One | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 85. | Honey, I Blew Up the Kid | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 86. | Mr. Baseball | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 87. | The Resurrected (1992) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 88. | Once Upon a Crime... | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 89. | Shakes the Clown | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 90. | Whispers in the Dark | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 91. | Trespass (1992) | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 92. | Article 99 | 3.0/4 | 1.9/4 | |
| 93. | Final Analysis | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 94. | Ladybugs | 1.0/4 | 1.7/4 | |
| 95. | Aces: Iron Eagle III | 1.0/4 | 1.8/4 | |
| 96. | Blame It on the Bellboy | 1.0/4 | 1.7/4 | |
| 97. | CrissCross (1992) | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 98. | Mom and Dad Save the World | 2.0/4 | 1.5/4 | |
| 99. | Stop! Or My Mom Will Shoot | 2.0/4 | 1.3/4 | |
| 100. | Year of the Comet | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 101. | Traces of Red | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 102. | Laws of Gravity | 1.0/4 | 2.0/4 |



