Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Matrix | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Matrix Revolutions | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 3. | The Matrix Reloaded | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 4. | Forrest Gump | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | N/A | 3.3/4 | |
| 7. | Lord of the Rings: The Return of the King | N/A | 3.4/4 | |
| 8. | Se7en | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Aliens | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Army of Darkness | N/A | 3.0/4 | |
| 11. | Blade Runner | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) | N/A | 3.3/4 | |
| 13. | Solyaris ( Solaris ) | N/A | 3.0/4 | |
| 14. | RoboCop (1987) | N/A | 2.9/4 | |
| 15. | Pulp Fiction | N/A | 3.4/4 | |
| 16. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | N/A | 3.4/4 | |
| 17. | Braveheart (1995) | N/A | 3.2/4 | |
| 18. | Schindler's List | N/A | 3.4/4 | |
| 19. | Batman Begins | N/A | 3.1/4 | |
| 20. | Kill Bill: Volume 1 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Kill Bill: Volume 2 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | N/A | 2.8/4 | |
| 23. | X-Men | N/A | 2.9/4 | |
| 24. | Terminator 2: Judgement Day | N/A | 3.2/4 | |
| 25. | Pretty Woman | N/A | 2.8/4 | 



