WWII by Oldpinkdogbar

WWII

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Longest Day 3.0/4 3.0/4
2. The Sea Wolves 1.5/4 2.1/4
3. Sink the Bismark! 1.5/4 2.3/4
4. Patton 1.5/4 3.1/4
5. The Imitation Game 3.0/4 3.1/4
6. Midway (1976) 2.0/4 2.5/4
7. Das Boot 4.0/4 3.1/4
8. Into the Storm (2009) 2.5/4 2.8/4
9. The Gathering Storm 3.0/4 2.8/4
10. Battle of Britain 2.0/4 2.4/4
11. Darkest Hour (2017) 3.0/4 2.9/4
12. Dunkirk (2017) 4.0/4 3.3/4
13. The Dirty Dozen 2.0/4 3.1/4
14. U-571 3.0/4 2.6/4
15. Judgment at Nuremberg 3.5/4 2.9/4
16. The Enemy Below 3.0/4 2.9/4
17. The Bridge on the River Kwai 2.5/4 3.2/4
18. Enemy at the Gates 2.0/4 2.8/4
19. A Bridge Too Far 3.0/4 2.9/4
20. The Human Comedy 2.0/4 2.3/4
21. The Great Escape 3.0/4 3.3/4
22. They Were Expendable 3.0/4 2.8/4
23. Casablanca 2.5/4 3.3/4
24. Captain America: The First Avenger 3.0/4 2.8/4
25. Mrs. Miniver 2.0/4 2.8/4
26. Inglourious Basterds (2009) 2.5/4 3.2/4
27. Bedknobs and Broomsticks 3.5/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name