2015 in Movies by Karen

2015 in Movies

# Movie Title Rating Overall Add
1. Horrible Bosses 3.0/4 2.8/4
2. Horrible Bosses 2 2.5/4 2.1/4
3. Pride (2014) 4.0/4 3.2/4
4. The Judge (2014) 3.0/4 2.9/4
5. Tammy 2.5/4 1.8/4
6. Let's Be Cops 3.5/4 2.4/4
7. The Drop (2014) 2.5/4 2.9/4
8. The Heat (2013) 3.0/4 2.7/4
9. Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous 3.0/4 2.0/4
10. Miss Congeniality 3.0/4 2.5/4
11. The Rock 4.0/4 2.8/4
12. Bad Teacher 2.5/4 2.3/4
13. The Proposal (2009) 3.0/4 2.7/4
14. Easy A 2.5/4 2.9/4
15. This Means War 2.5/4 2.5/4
16. Dallas Buyers Club 3.5/4 3.2/4
17. 47 Ronin (2013) 0.5/4 2.4/4
18. Lee Daniels' The Butler 3.0/4 2.9/4
19. Taken 3 4.0/4 2.3/4
20. Mr. and Mrs. Smith (2005) 3.0/4 2.5/4
21. The Time Traveler's Wife 3.5/4 2.7/4
22. The Water Diviner 4.0/4 2.8/4
23. About Time 3.5/4 3.0/4
24. Night at the Museum: Secret of the Tomb 3.0/4 2.5/4
25. The Imitation Game 3.0/4 3.1/4
26. Unbroken 4.0/4 2.8/4
27. The Other Woman (2014) 2.0/4 2.4/4
28. The Perks of Being a Wallflower 2.5/4 3.2/4
29. The Fault in Our Stars 4.0/4 2.9/4
30. The Theory of Everything 3.5/4 3.1/4
31. Son of a Gun 4.0/4 2.5/4
32. Vice (2015) 0.5/4 1.6/4
33. A Walk Among the Tombstones 3.5/4 2.7/4
34. Big Eyes 2.5/4 2.9/4
35. Broken City 2.0/4 2.4/4
36. Vendetta (2013) 2.5/4 2.2/4
37. The November Man 1.0/4 2.4/4
38. Gone Girl 3.5/4 3.2/4
39. Kingsman: The Secret Service 4.0/4 3.0/4
40. The Interview (2014) 3.5/4 2.4/4
41. The Expendables 3 3.5/4 2.6/4
42. The Equalizer 4.0/4 3.0/4
43. Jupiter Ascending 2.5/4 2.0/4
44. Project Almanac 3.5/4 2.4/4
45. Focus (2015) 2.0/4 2.5/4
46. John Wick 4.0/4 3.1/4
47. Run All Night 3.0/4 2.7/4
48. The Guest (2014) 2.5/4 2.9/4
49. Fury (2014) 4.0/4 3.0/4
50. Interstellar 4.0/4 3.2/4
51. The DUFF 2.5/4 2.7/4
52. American Sniper 3.5/4 3.0/4
53. Snowpiercer 1.5/4 2.9/4
54. Divergent 4.0/4 2.7/4
55. Redemption (2013) 2.5/4 2.8/4
56. Dumb and Dumber To 1.0/4 2.1/4
57. Looper 4.0/4 2.9/4
58. 21 Jump Street 3.0/4 2.9/4
59. 22 Jump Street 3.5/4 2.8/4
60. Olympus Has Fallen 4.0/4 2.5/4
61. The Avengers: Age of Ultron 4.0/4 2.9/4
62. No Country for Old Men 3.0/4 3.2/4
63. Chappie 1.0/4 2.5/4
64. Get Hard 3.0/4 2.1/4
65. Hot Tub Time Machine 2 2.5/4 1.8/4
66. Mad Max: Fury Road 4.0/4 3.2/4
67. Dying of the Light (2014) 2.0/4 1.9/4
68. The Forger (2015) 3.5/4 2.7/4
69. Paul Blart: Mall Cop 2.0/4 2.1/4
70. From Paris with Love 3.5/4 2.4/4
71. Killing Season N/A 2.0/4
72. Ex Machina 3.0/4 3.2/4
73. Mad Max 2: The Road Warrior 4.0/4 3.0/4
74. Public Enemies 3.5/4 2.7/4
75. Spy (2015) 3.5/4 2.6/4
76. Mortdecai 2.0/4 2.0/4
77. The Loft 2.0/4 1.8/4
78. Ted 2.0/4 2.8/4
79. The Lone Ranger (2013) 3.0/4 2.5/4
80. San Andreas 0.5/4 2.3/4
81. Jurassic World 3.0/4 2.7/4
82. Terminator: Genisys 3.0/4 2.3/4
83. Ant-Man 3.5/4 2.9/4
84. Hot Pursuit (2015) 1.5/4 2.1/4
85. Fast & Furious 6 2.0/4 2.8/4
86. Fast Five 1.5/4 2.9/4
87. Furious 7 3.0/4 2.8/4
88. The Age of Adaline 2.5/4 2.7/4
89. Mission: Impossible - Rogue Nation 3.5/4 3.0/4
90. Unfriended 2.5/4 2.2/4
91. Maggie (2015) 3.5/4 2.6/4
92. American Hustle 2.0/4 3.0/4
93. Child 44 2.5/4 2.5/4
94. The Hundred-Foot Journey 3.5/4 2.7/4
95. The Second Best Exotic Marigold Hotel 3.5/4 2.6/4
96. Taken (2009) 3.0/4 3.0/4
97. Taken 2 3.0/4 2.4/4
98. The Fantastic Four (2015) 0.5/4 1.8/4
99. The Man from U.N.C.L.E. 3.5/4 2.8/4
100. Cinderella (2015) 2.5/4 2.8/4
101. Vacation 2.0/4 2.0/4
102. The Longest Ride 1.5/4 2.5/4
103. If I Stay 2.0/4 2.5/4
104. Self/less 3.0/4 2.4/4
105. Last Cab to Darwin 4.0/4 3.1/4
106. The Martian 4.0/4 3.2/4
107. Maze Runner: The Scorch Trials 4.0/4 2.5/4
108. Bone Tomahawk 2.0/4 2.8/4
109. Bridge of Spies 4.0/4 3.1/4
110. Black Mass 1.5/4 2.8/4
111. Insurgent N/A 2.4/4
112. Mr. Holmes 3.0/4 2.8/4
113. The Gift (2015) N/A 2.8/4
114. The Last Witch Hunter 2.0/4 2.0/4
115. Spectre (2015) 2.0/4 2.7/4
116. Heist (2015) 3.0/4 2.4/4
117. The Hunger Games: Mockingjay Part 2 1.5/4 2.4/4
118. Hotel Transylvania 2 3.5/4 2.3/4
119. The Intern (2015) 2.5/4 2.7/4
120. Maleficent 2.0/4 2.8/4
121. Woman in Gold 2.5/4 2.9/4
122. Trainwreck 1.0/4 2.5/4
123. Poltergeist (2015) 1.0/4 2.1/4
124. Survivor (2015) 1.0/4 2.2/4
125. Creed 1.5/4 3.0/4
126. Star Wars: The Force Awakens 4.0/4 3.1/4
127. Pixels 2.0/4 1.6/4
128. Die Hard 2: Die Harder 3.5/4 2.7/4
129. Die Hard: With a Vengeance 3.0/4 2.9/4
130. Live Free or Die Hard 3.5/4 2.9/4
131. A Good Day to Die Hard 3.0/4 1.9/4
132. Daddy's Home 3.0/4 2.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name