Top Anime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Summer Wars ( Samâ wôzu ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 2. | My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Castle in the Sky ( Tenkû no shiro Rapyuta ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Origin: Spirits of the Past ( Gin-iro no kami no Agito ) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Whisper of the Heart ( Mimi wo sumaseba ) | N/A | 3.1/4 | |
| 7. | Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Nausicaä of the Valley of the Wind ( Kaze no tani no Naushika ) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Kiki's Delivery Service ( Majo no takkyûbin ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Porco Rosso ( Kurenai no buta ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Cat Returns, The ( Neko no ongaeshi ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Tales from Earthsea ( Gedo senki ) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 15. | My Neighbors the Yamadas ( Hôhokekyo tonari no Yamada-kun ) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 16. | Secret World of Arrietty, The ( Kari-gurashi no Arietti ) | 3.5/4 | 3.1/4 |



