Top "Out There"
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Under the Skin (2014) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Punch Drunk Love | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 4. | The Master (2012) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Frank (2014) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Melancholia (2011) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Midnight in Paris (2011) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Fountain (2006) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Apocalypse Now | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Eyes Wide Shut | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 3.5/4 | 3.1/4 |



