Best Fantasy Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | The Wizard of Oz (1939) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | It's a Wonderful Life | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Labyrinth (1986) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | The Princess Bride | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Legend (1986) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Big | 3.0/4 | 3.0/4 |



