top fantasy movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Beauty and the Beast ( belle et la bĂȘte, La - 1946 ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Curious Case of Benjamin Button | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Cinderella (1950) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Legend (1986) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Being John Malkovich | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Conan the Barbarian (1982) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Watchmen | 3.5/4 | 2.8/4 | 



