top movies of 2002
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Pianist | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Gangs of New York (2002) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Adaptation | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Talk to Her ( Hable con ella ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Y Tu Mama Tambien ( And Your Mother Too ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Russian Ark ( Russkiy kovcheg ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Chicago (2002) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Far from Heaven | 4.0/4 | 3.0/4 |



