top movies of 2003
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | City of God ( Cidade de Deus ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Love Actually | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | American Splendor | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Triplets of Belleville, The ( triplettes de Belleville, Les ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Best of Youth, The ( Meglio gioventù, La ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Fog of War | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Elephant (2003) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Monster (2003) | 4.0/4 | 2.9/4 |



