Favorite Silent Horror Films
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Cabinet of Dr. Caligari, The ( Cabinet des Dr. Caligari, Das ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1920) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | The Cat and the Canary (1927) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 5. | Faust ( Faust - Eine deutsche Volkssage ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Golem, The ( Golem, wie er in die Welt kam, Der ) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Haxan ( Witchcraft Through the Ages ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Man Who Cheated Life, The aka Student of Prague | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | The Man Who Laughs | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | The Phantom of the Opera (1925) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | The Unknown (1927) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Student of Prague, The ( Student von Prag, Der - 1913 ) | 4.0/4 | 2.4/4 |



