Top Documentary
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Frank and Ollie | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 2. | The Fog of War | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Won't You Be My Neighbor? | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Waking Sleeping Beauty | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Ingrid Bergman in Her Own Words ( Jag är Ingrid ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Maria by Callas | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 7. | March of the Penguins ( marche de l'empereur, La ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Searching for Sugar Man | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Inside Job (2010) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Air Guitar Nation | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Food, Inc. | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Spellbound (2003) | 3.0/4 | 3.0/4 |



