best 1930s
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | It Happened One Night | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Bringing Up Baby | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | The 39 Steps (1935) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Modern Times | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | City Lights | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Ruggles of Red Gap | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | A Christmas Carol (1938) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | A Night at the Opera | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Wizard of Oz (1939) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Gone with the Wind | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Duck Soup (1933) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Little Women (1933) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Mr. Smith Goes to Washington | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Easy Living (1937) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Freaks (1932) | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Miss Pinkerton | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 17. | No Man of Her Own (1932) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 18. | The Young in Heart | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Libeled Lady | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Varsity Show | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 21. | King Kong (1933) | 2.5/4 | 3.0/4 |



