best 1950s by akhansen

best 1950s

# Movie Title Rating Overall Add
1. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
2. Scrooge ( Christmas Carol, A 1951 ) 3.5/4 3.0/4
3. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 2.5/4 3.2/4
4. Some Like It Hot (1959) 3.0/4 3.2/4
5. Witness for the Prosecution 3.0/4 3.2/4
6. The Night of the Hunter 3.0/4 3.3/4
7. Anatomy of a Murder 3.5/4 3.1/4
8. In a Lonely Place 3.0/4 2.9/4
9. All About Eve 3.5/4 3.3/4
10. The Ten Commandments (1956) 3.5/4 3.1/4
11. The African Queen 3.5/4 3.1/4
12. Sunset Boulevard 3.0/4 3.3/4
13. Rear Window 3.5/4 3.3/4
14. A Place in the Sun 3.0/4 3.1/4
15. On Dangerous Ground (1952) 2.5/4 2.5/4
16. Witness to Murder 3.0/4 2.6/4
17. Monkey Business (1952) 3.0/4 2.8/4
18. Harvey 2.5/4 3.1/4
19. Imitation of Life (1959) 3.0/4 3.0/4
20. The King and I (1956) 3.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name