b&w 1960s
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Cape Fear (1962) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Yojimbo | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Psycho (1960) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Miracle Worker (1962) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Virgin Spring, The ( Jungfrukällan ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Man Who Shot Liberty Valance | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | To Kill a Mockingbird | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Battle of Algiers,The ( Battaglia di Algeri, La ) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Lolita (1962) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | The Apartment | 2.5/4 | 3.2/4 |



