My trips to the cinema 2014 by Max the Movie Guy

My trips to the cinema 2014

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Secret Life of Walter Mitty (2013) 2.5/4 2.8/4
2. Gloria (2013) 3.5/4 1.9/4
3. The Wolf of Wall Street 4.0/4 3.3/4
4. The Railway Man 3.0/4 2.9/4
5. August: Osage County 2.5/4 2.8/4
6. Jack Ryan: Shadow Recruit 2.5/4 2.5/4
7. Mr. Peabody & Sherman 3.0/4 2.6/4
8. Lone Survivor 3.0/4 3.1/4
9. Dallas Buyers Club 4.0/4 3.2/4
10. The Lego Movie 4.0/4 3.1/4
11. Her 4.0/4 3.2/4
12. Only Lovers Left Alive 3.5/4 3.0/4
13. The Invisible Woman (2013) 3.0/4 2.9/4
14. The Grand Budapest Hotel 4.0/4 3.3/4
15. Stranger by the Lake ( inconnu du lac, L' ) 3.0/4 2.4/4
16. Non-Stop (2014) 2.5/4 2.7/4
17. Under the Skin (2014) 3.5/4 2.9/4
18. The Book Thief 2.5/4 3.0/4
19. Party Central 2.5/4 2.7/4
20. Muppets Most Wanted 3.5/4 2.6/4
21. Starred Up 3.5/4 3.1/4
22. Past, The ( passé, Le ) 4.0/4 3.3/4
23. Captain America: The Winter Soldier 4.0/4 3.1/4
24. Whale Hunt, The ( Kujira tori ) 3.5/4 2.8/4
25. Lunchbox, The ( Dabba ) 4.0/4 3.1/4
26. The Double (2014) 3.0/4 2.6/4
27. Rio 2 2.0/4 2.6/4
28. Noah (2014) 3.0/4 2.5/4
29. Wrinkles ( Arrugas ) 3.5/4 2.4/4
30. Wind Rises, The ( Kaze tachinu ) 3.5/4 3.1/4
31. Locke 3.5/4 2.9/4
32. Calvary 3.5/4 3.0/4
33. The Amazing Spider-Man 2 2.0/4 2.5/4
34. Tracks (2014) 3.0/4 2.8/4
35. The Raid 2 4.0/4 3.1/4
36. Blue Ruin 3.5/4 3.0/4
37. Neighbors (2014) 3.0/4 2.5/4
38. Frank (2014) 3.0/4 2.9/4
39. Godzilla (2014) 3.0/4 2.7/4
40. The Two Faces of January 3.0/4 2.8/4
41. X-Men: Days of Future Past 4.0/4 3.2/4
42. Edge of Tomorrow 4.0/4 3.1/4
43. Who Framed Roger Rabbit? 4.0/4 2.9/4
44. Princess and the Cobbler, The ( Thief and the Cobbler, The ) 4.0/4 2.5/4
45. 22 Jump Street 3.5/4 2.8/4
46. Fruitvale Station 4.0/4 3.2/4
47. How to Train Your Dragon 2 (2014) 4.0/4 3.0/4
48. Belle (2014) 3.5/4 2.9/4
49. The Fault in Our Stars 2.5/4 2.9/4
50. Boyhood 4.0/4 3.1/4
51. Chef (2014) 3.5/4 3.1/4
52. Begin Again 3.0/4 2.9/4
53. Dawn of the Planet of the Apes 4.0/4 3.1/4
54. Joe (2014) 3.0/4 2.8/4
55. Finding Vivian Maier 3.5/4 3.1/4
56. Hercules (2014) 2.5/4 2.6/4
57. Guardians of the Galaxy 4.0/4 3.2/4
58. The Inbetweeners 2 3.0/4 2.6/4
59. All This Mayhem 3.5/4 3.3/4
60. Lilting 3.5/4 2.7/4
61. Lucy (2014) 3.0/4 2.7/4
62. Obvious Child 3.5/4 2.7/4
63. The Boxtrolls 3.0/4 2.7/4
64. A Most Wanted Man (2014) 3.5/4 2.9/4
65. The Guest (2014) 4.0/4 2.9/4
66. Pride (2014) 4.0/4 3.2/4
67. 20,000 Days on Earth 4.0/4 2.5/4
68. What We Did on Our Holiday 3.0/4 2.8/4
69. Ghost in the Shell ( Kôkaku kidôtai ) 4.0/4 3.0/4
70. Maps to the Stars 3.5/4 2.5/4
71. Gone Girl 4.0/4 3.2/4
72. The Imitation Game 3.5/4 3.1/4
73. Monsters: Dark Continent 2.5/4 2.2/4
74. '71 3.5/4 3.0/4
75. Yellowbird ( Gus - Petit oiseau, grand voyage ) 2.5/4 2.8/4
76. Giovanni's Island ( Jobanni no shima ) 3.5/4 3.3/4
77. The Drop (2014) 3.5/4 2.9/4
78. Wild Tales ( Relatos salvajes ) 4.0/4 3.1/4
79. Wild (2014) 3.0/4 3.0/4
80. Rosewater 2.5/4 2.7/4
81. Whiplash (2014) 4.0/4 3.4/4
82. Foxcatcher 4.0/4 2.9/4
83. Song of the Sea 4.0/4 3.2/4
84. Moomins on the Riviera ( Muumit Rivieralla ) 3.0/4 3.0/4
85. Satellite Girl and Milk Cow, The ( Oo-lee-byeol il-ho-wa eol-lug-so ) 2.5/4 2.8/4
86. Mommy (2014) 4.0/4 3.3/4
87. Fury (2014) 3.0/4 3.0/4
88. The Book of Life (2014) 2.5/4 2.8/4
89. Rocks in My Pockets 3.5/4 2.6/4
90. Boy and the World, The ( O Menino e o Mundo ) 4.0/4 2.6/4
91. Planet of the Apes (1968) 4.0/4 3.1/4
92. Ghostbusters (1984) 4.0/4 3.1/4
93. The Babadook 4.0/4 3.0/4
94. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
95. Cheatin' 4.0/4 2.8/4
96. Nightcrawler 4.0/4 3.3/4
97. Mr. Turner 4.0/4 3.2/4
98. Interstellar 3.0/4 3.2/4
99. Leviathan ( Leviafan ) 4.0/4 3.2/4
100. The Skeleton Twins 3.5/4 2.8/4
101. Life Itself (2014) 4.0/4 3.2/4
102. The Hunger Games: Mockingjay Part 1 2.5/4 2.7/4
103. Penguins of Madagascar 3.0/4 2.6/4
104. What We Do in the Shadows 4.0/4 3.0/4
105. Get on Up 3.0/4 2.8/4
106. Paddington 4.0/4 3.0/4
107. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
108. St. Vincent 2.5/4 3.0/4
109. Black Sea (2014) 3.0/4 2.6/4
110. Gremlins (1984) 4.0/4 2.9/4
111. The Hobbit: The Battle of Five Armies 2.5/4 2.8/4
112. Die Hard 4.0/4 3.3/4
113. Kon-Tiki ( 2013 ) 3.5/4 3.0/4
114. Big Eyes 3.0/4 2.9/4
115. Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) 4.0/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name