First Seen in 2015
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | When Worlds Collide | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 2. | Inside Out (2015) | N/A | 3.3/4 | |
| 3. | Jurassic World | N/A | 2.7/4 | |
| 4. | Big Eyes | N/A | 2.9/4 | |
| 5. | Admiral: Roaring Currents, The ( Myeong-ryang ) | N/A | 2.5/4 | |
| 6. | Playtime | N/A | 2.9/4 | |
| 7. | Alien 3 | 1.0/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Aliens | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 9. | The Illusionist (2006) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Moon | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Interstellar | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Ip Man ( Yip Man ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Mad Max: Fury Road | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Ex Machina | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Skyfall | N/A | 3.1/4 | |
| 16. | An Honest Liar | N/A | 3.1/4 | |
| 17. | X-Men: First Class | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Westworld | N/A | 2.8/4 | |
| 19. | The Babadook | N/A | 3.0/4 | |
| 20. | Videodrome | N/A | 2.9/4 | |
| 21. | Revenge of the Nerds | N/A | 2.6/4 | |
| 22. | The Good Dinosaur | N/A | 2.6/4 | |
| 23. | Star Wars: The Force Awakens | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 24. | National Lampoon's Christmas Vacation | 2.5/4 | 2.9/4 |



