Movies I Own by S

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Untouchables (1987) 4.0/4 3.1/4
2. Airplane! 4.0/4 3.0/4
3. Casino Royale (2006) 3.0/4 3.1/4
4. The Bourne Ultimatum 3.5/4 3.2/4
5. True Lies 3.0/4 2.8/4
6. The Matrix 4.0/4 3.2/4
7. The Matrix Reloaded 2.0/4 2.6/4
8. The Matrix Revolutions 1.5/4 2.5/4
9. Matchstick Men 3.0/4 2.8/4
10. Mystic River 4.0/4 3.1/4
11. Three Kings 3.0/4 2.8/4
12. Ben-Hur (1959) 4.0/4 3.2/4
13. Enter the Dragon 4.0/4 3.1/4
14. Ace Ventura: Pet Detective 3.5/4 2.6/4
15. Best in Show 4.0/4 2.9/4
16. Deliverance (1972) 3.5/4 3.0/4
17. Crash (2005) 4.0/4 2.9/4
18. L.A. Confidential 4.0/4 3.2/4
19. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
20. Unforgiven (1992) 4.0/4 3.3/4
21. Hotel Rwanda 4.0/4 3.1/4
22. Eastern Promises 3.5/4 3.0/4
23. Lost in Translation 3.0/4 2.9/4
24. Sideways 3.5/4 2.9/4
25. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
26. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
27. Fight Club 3.5/4 3.3/4
28. Leaving Las Vegas 3.0/4 3.0/4
29. Children of Men 3.5/4 3.1/4
30. Richard Pryor ...Here and Now 4.0/4 3.1/4
31. Richard Pryor Live on Sunset Strip N/A 2.8/4
32. Caddyshack 4.0/4 3.0/4
33. The Boondock Saints 4.0/4 2.9/4
34. Professional, The ( Léon ) 4.0/4 3.3/4
35. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 3.0/4 2.9/4
36. Serpico 3.5/4 3.0/4
37. Michael Clayton 3.0/4 2.9/4
38. Heat (1995) 3.0/4 3.2/4
39. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
40. 3:10 to Yuma (2007) 2.5/4 3.0/4
41. Snatch 3.0/4 3.1/4
42. Evolution (2001) 2.5/4 2.2/4
43. The Godfather 4.0/4 3.5/4
44. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
45. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
46. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
47. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
48. Lord of the Rings: The Return of the King 3.0/4 3.4/4
49. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
50. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
51. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
52. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
53. American Beauty 3.5/4 3.1/4
54. Lord of the Rings: The Two Towers 3.0/4 3.3/4
55. Memento 4.0/4 3.2/4
56. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
57. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
58. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
59. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
60. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
61. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
62. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
63. Apocalypse Now 3.5/4 3.3/4
64. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
65. American History X 4.0/4 3.2/4
66. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
67. Young Frankenstein 4.0/4 3.2/4
68. There Will Be Blood 3.5/4 3.1/4
69. Full Metal Jacket 3.0/4 3.2/4
70. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
71. Juno 3.0/4 2.9/4
72. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
73. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
74. Shaun of the Dead 3.0/4 3.1/4
75. The Sting (1973) 4.0/4 3.2/4
76. Kill Bill: Volume 1 3.0/4 3.0/4
77. Almost Famous 3.5/4 3.1/4
78. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2.5/4 2.8/4
79. The Transformers (2007) 3.0/4 2.8/4
80. Saw N/A 2.9/4
81. Independence Day (1996) 3.0/4 2.8/4
82. The Prestige (2006) 3.0/4 3.1/4
83. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 3.5/4 3.1/4
84. Dumb and Dumber 3.5/4 2.8/4
85. There's Something About Mary 3.5/4 2.8/4
86. Sin City 3.0/4 3.0/4
87. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
88. Shrek 4.0/4 3.1/4
89. The Royal Tenenbaums 3.5/4 2.9/4
90. The Abyss 3.0/4 2.9/4
91. 28 Days Later 3.5/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name