Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Rocky Horror Picture Show | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 2. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | House of Flying Daggers ( Shi mian mai fu ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | The Usual Suspects | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Nightmare Before Christmas | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Coraline | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Rosencrantz & Guildenstern Are Dead | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Pulp Fiction | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 9. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Reservoir Dogs | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 13. | The Green Mile | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Jaws | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 4.0/4 | 3.2/4 |



