Top Movie List by Michael

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. In Bruges 4.0/4 3.1/4
2. Django Unchained 4.0/4 3.3/4
3. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
4. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
5. A Man for All Seasons 4.0/4 3.0/4
6. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
7. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
8. The Matrix 4.0/4 3.2/4
9. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
10. Monty Python's Life of Brian 4.0/4 3.1/4
11. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
12. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
13. Jesus Christ Superstar 4.0/4 2.7/4
14. A Clockwork Orange 3.5/4 3.1/4
15. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
16. Seven Psychopaths 4.0/4 2.9/4
17. Kill Bill: Volume 2 3.5/4 3.0/4
18. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
19. 12 Monkeys 3.5/4 3.1/4
20. A Serious Man 3.5/4 2.9/4
21. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
22. Jodorowsky's Dune 3.5/4 3.2/4
23. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 3.5/4 3.2/4
24. District 9 3.5/4 3.0/4
25. Blade Runner 3.5/4 3.2/4
26. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
27. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
28. Annie Hall 3.5/4 3.1/4
29. Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) 3.5/4 3.2/4
30. Being John Malkovich 3.5/4 2.9/4
31. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
32. Cloud Atlas 3.5/4 2.9/4
33. Downfall ( Untergang, Der ) 3.5/4 3.2/4
34. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
35. Ex Machina 3.5/4 3.2/4
36. Barton Fink 3.5/4 3.1/4
37. Amadeus 3.5/4 3.2/4
38. Calvary 3.5/4 3.0/4
39. Fargo (1996) 3.5/4 3.2/4
40. The King's Speech 3.5/4 3.2/4
41. Blade Runner 2049 3.5/4 3.3/4
42. Goodfellas 3.5/4 3.4/4
43. The Man Who Would Be King 3.5/4 3.0/4
44. Monty Python and the Holy Grail 3.5/4 3.2/4
45. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
46. When Harry Met Sally... 3.5/4 2.9/4
47. Hail, Caesar! (2016) 3.5/4 2.6/4
48. Sleuth (1972) 3.5/4 3.1/4
49. The Hateful Eight 3.5/4 3.1/4
50. Kiss Kiss, Bang Bang 3.5/4 2.9/4
51. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.5/4 2.8/4
52. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
53. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4
54. The Matrix Revolutions 3.5/4 2.5/4
55. Midnight in Paris (2011) 3.5/4 3.0/4
56. Wag the Dog 3.5/4 2.8/4
57. The Wolf of Wall Street 3.5/4 3.3/4
58. Gladiator (2000) 3.5/4 3.2/4
59. Inception 3.5/4 3.3/4
60. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
61. Eroica 3.5/4 3.0/4
62. Clerks 3.5/4 3.0/4
63. Adaptation 3.5/4 2.9/4
64. Love and Death 3.5/4 3.0/4
65. Brazil (1985) 3.0/4 3.0/4
66. Monty Python's The Meaning of Life 3.0/4 2.9/4
67. Hair 3.0/4 2.7/4
68. Whiplash (2014) 3.0/4 3.4/4
69. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 3.0/4 3.1/4
70. Hot Fuzz 3.0/4 3.0/4
71. The Zero Theorem 3.0/4 2.7/4
72. Wonder Boys 3.0/4 2.9/4
73. Miles Ahead 3.0/4 3.0/4
74. Burn After Reading 3.0/4 2.7/4
75. The Guard (2011) 3.0/4 2.8/4
76. Almost Famous 3.0/4 3.1/4
77. Baby Driver 3.0/4 3.1/4
78. Gravity 3.0/4 3.1/4
79. The Rocky Horror Picture Show 3.0/4 2.8/4
80. A Film with Me in It 3.0/4 2.8/4
81. Buffalo '66 3.0/4 2.9/4
82. Munich 3.0/4 3.0/4
83. The Social Network 3.0/4 3.1/4
84. Chasing Amy 3.0/4 2.7/4
85. The Fifth Element 3.0/4 2.9/4
86. The Matrix Reloaded 3.0/4 2.6/4
87. Zombieland 3.0/4 3.0/4
88. Gangs of New York (2002) 3.0/4 3.0/4
89. This is Spinal Tap 3.0/4 3.1/4
90. Swimming with Sharks 3.0/4 2.7/4
91. Glengarry Glen Ross 3.0/4 3.0/4
92. You've Got Mail 3.0/4 2.5/4
93. The Big Sick 3.0/4 3.1/4
94. The Man from Earth 3.0/4 2.8/4
95. The Adventures of Baron Munchausen (1989) 3.0/4 2.7/4
96. A Fish Called Wanda 3.0/4 2.9/4
97. The Birdcage 3.0/4 2.7/4
98. War on Everyone 3.0/4 2.7/4
99. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0/4 3.0/4
100. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.0/4 2.9/4
101. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.0/4 3.0/4
102. Deadpool 3.0/4 3.2/4
103. Star Wars: The Last Jedi 3.0/4 2.6/4
104. Rogue One: A Star Wars Story 3.0/4 3.1/4
105. Star Wars: The Force Awakens 3.0/4 3.1/4
106. Argo 3.0/4 3.1/4
107. Anger Management 3.0/4 2.3/4
108. The World's End 3.0/4 2.9/4
109. The Truman Show 3.0/4 3.0/4
110. Lost in Translation 3.0/4 2.9/4
111. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 3.0/4 3.2/4
112. Silver Linings Playbook 3.0/4 3.1/4
113. What We Do in the Shadows 3.0/4 3.0/4
114. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 3.0/4 2.4/4
115. Whatever Works 3.0/4 2.6/4
116. Carnage (2011) 3.0/4 2.5/4
117. The Meyerowitz Stories (New and Selected) 3.0/4 3.0/4
118. The Princess Bride 3.0/4 3.2/4
119. 2 Days in Paris 3.0/4 2.7/4
120. The Trip (2011) 3.0/4 2.7/4
121. Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 3.0/4 2.9/4
122. X-Men: Days of Future Past 3.0/4 3.2/4
123. X-Men: First Class 3.0/4 3.1/4
124. X-Men: Apocalypse 3.0/4 2.5/4
125. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 3.0/4 2.4/4
126. X2 - X-Men United 3.0/4 2.9/4
127. Titus 3.0/4 2.6/4
128. The Doors (1991) 3.0/4 2.7/4
129. The Terminal (2004) 3.0/4 2.7/4
130. Dogma 3.0/4 2.8/4
131. Big Nothing 3.0/4 2.7/4
132. Groundhog Day 3.0/4 3.0/4
133. The Wind and the Lion 3.0/4 2.7/4
134. The War of the Roses 3.0/4 2.8/4
135. Bananas 3.0/4 2.8/4
136. State and Main 3.0/4 2.6/4
137. The Ref 3.0/4 2.6/4
138. As Good as it Gets 3.0/4 2.9/4
139. The Wedding Crashers 3.0/4 2.7/4
140. The Big Lebowski 3.0/4 3.1/4
141. This is the End 3.0/4 2.7/4
142. Death at a Funeral (2007) 3.0/4 2.9/4
143. Ready Player One 3.0/4 3.0/4
144. Wilde 3.0/4 2.7/4
145. Bad Santa 3.0/4 2.6/4
146. Don't Think Twice 3.0/4 2.8/4
147. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2.5/4 3.1/4
148. Fantastic Beasts and Where to Find Them 2.5/4 2.8/4
149. Planes, Trains & Automobiles 2.5/4 3.0/4
150. Frances Ha 2.5/4 3.1/4
151. Sideways 2.5/4 2.9/4
152. Office Space 2.5/4 3.1/4
153. Blazing Saddles 2.5/4 3.1/4
154. Dune (1984) 2.5/4 2.5/4
155. Agora 2.5/4 2.9/4
156. High Fidelity 2.5/4 3.0/4
157. The Skeleton Twins 2.5/4 2.8/4
158. 300 2.5/4 2.9/4
159. Pineapple Express 2.5/4 2.8/4
160. Rise of the Planet of the Apes 2.5/4 3.0/4
161. Knocked Up 2.5/4 2.8/4
162. X-Men: The Last Stand 2.5/4 2.6/4
163. Troy 2.5/4 2.7/4
164. The Da Vinci Code 2.5/4 2.4/4
165. Wonder Woman (2017) 2.5/4 2.9/4
166. Space Cowboys 2.5/4 2.5/4
167. The Hangover 2.5/4 3.0/4
168. Avatar 2.5/4 3.0/4
169. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 2.5/4 3.2/4
170. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 2.5/4 3.1/4
171. Harry Potter and the Half-Blood Prince 2.5/4 3.0/4
172. The Hobbit: An Unexpected Journey 2.5/4 3.0/4
173. The Hobbit: The Desolation of Smaug 2.5/4 3.0/4
174. Tropic Thunder 2.5/4 2.7/4
175. Captain America: Civil War 2.5/4 3.1/4
176. The Night Before (2015) 2.5/4 2.5/4
177. The Hangover Part II 2.5/4 2.4/4
178. King Arthur 2.5/4 2.5/4
179. The Three Musketeers: The Queen's Diamonds 2.5/4 2.7/4
180. Serenity (2005) 2.5/4 3.0/4
181. Inferno (2016) 2.5/4 2.2/4
182. The Hunger Games: Mockingjay Part 2 2.5/4 2.4/4
183. The Hunger Games 2.5/4 2.9/4
184. The Hobbit: The Battle of Five Armies 2.5/4 2.8/4
185. X-Men 2.5/4 2.9/4
186. Sucker Punch 2.5/4 2.3/4
187. Tommy (1975) 2.5/4 2.5/4
188. National Lampoon's Vacation 2.5/4 2.9/4
189. Alexander (2004) 2.0/4 1.8/4
190. Rat Race (2001) 2.0/4 2.3/4
191. Airplane! 2.0/4 3.0/4
192. The Liberator 2.0/4 2.5/4
193. Stargate 2.0/4 2.7/4
194. mariachi, El 2.0/4 2.7/4
195. The Castle (1999) 2.0/4 2.7/4
196. Iron Sky 2.0/4 2.2/4
197. The Wolverine 2.0/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name