Top Movie List by Mattia

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Watchmen 4.0/4 2.8/4
2. Drive (2011) 4.0/4 3.1/4
3. Mulholland Drive 4.0/4 3.0/4
4. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
5. Scott Pilgrim vs. The World 3.5/4 2.9/4
6. Django Unchained 3.5/4 3.3/4
7. Donnie Darko 3.0/4 3.0/4
8. Enemy (2014) 3.5/4 2.7/4
9. A Scanner Darkly 3.0/4 2.7/4
10. Guardians of the Galaxy 3.0/4 3.2/4
11. Kill Bill: Volume 1 3.0/4 3.0/4
12. Kick-Ass 3.5/4 3.0/4
13. The Matrix 3.0/4 3.2/4
14. The Matrix Reloaded 3.0/4 2.6/4
15. The Matrix Revolutions 2.5/4 2.5/4
16. Kick-Ass 2 2.5/4 2.6/4
17. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.0/4 2.9/4
18. The Texas Chainsaw Massacre (2003) 2.5/4 2.5/4
19. Pacific Rim 0.5/4 2.6/4
20. Oculus 3.0/4 2.7/4
21. Martyrs (2008) 3.5/4 3.0/4
22. Serbian Film, A ( Srpski film ) 2.5/4 2.2/4
23. The Human Centipede (First Sequence) 2.0/4 1.7/4
24. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
25. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
26. The Dark Knight Rises 2.0/4 3.4/4
27. Inception 2.5/4 3.3/4
28. The Theatre Bizarre 2.5/4 2.3/4
29. The Men Who Stare at Goats 3.0/4 2.5/4
30. Fear and Loathing in Las Vegas 2.5/4 3.0/4
31. A Clockwork Orange 3.0/4 3.1/4
32. Pulp Fiction 3.0/4 3.4/4
33. Kill Bill: Volume 2 3.0/4 3.0/4
34. Reservoir Dogs 2.5/4 3.3/4
35. The Purge (2013) 2.0/4 2.4/4
36. The Purge: Anarchy 1.0/4 2.5/4
37. Hancock 2.5/4 2.6/4
38. District 9 2.5/4 3.0/4
39. Horrible Bosses 2.5/4 2.8/4
40. Horrible Bosses 2 1.5/4 2.1/4
41. American Psycho 2.5/4 3.0/4
42. Stay (2005) 3.0/4 2.5/4
43. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.0/4 3.3/4
44. Nausicaä of the Valley of the Wind ( Kaze no tani no Naushika ) 3.0/4 3.2/4
45. Spider-Man 2.5/4 2.9/4
46. Spider-Man 2 2.0/4 2.9/4
47. Spider-Man 3 1.5/4 2.5/4
48. The Amazing Spider-Man 3.0/4 2.8/4
49. The Amazing Spider-Man 2 2.5/4 2.5/4
50. The Nightmare Before Christmas 3.0/4 3.1/4
51. A Nightmare on Elm Street (1984) 2.5/4 3.0/4
52. A Nightmare on Elm Street (2010) 1.0/4 2.2/4
53. Evil Dead (2013) 2.0/4 2.5/4
54. The Evil Dead (1983) 3.0/4 3.0/4
55. The Onion Movie 3.0/4 2.8/4
56. Antichrist (2009) 2.5/4 2.4/4
57. Poltergeist (1982) 3.0/4 3.0/4
58. The Conjuring 1.5/4 3.1/4
59. Inside ( À l'intérieur ) 2.5/4 2.7/4
60. Ichi the Killer ( Koroshiya 1 ) 3.0/4 2.8/4
61. Sinister 2.0/4 2.8/4
62. Paranormal Activity 0.5/4 2.5/4
63. Mulan (1998) 4.0/4 2.9/4
64. The Lion King (1994) 3.0/4 3.3/4
65. Wreck-It Ralph 3.5/4 3.1/4
66. Big Hero 6 3.0/4 3.2/4
67. Se7en 3.5/4 3.3/4
68. 1408 3.0/4 2.6/4
69. Memento 3.5/4 3.2/4
70. Beauty and the Beast (1991) 3.0/4 3.2/4
71. Funny Games (2008) 2.5/4 2.6/4
72. TRON: Legacy 2.0/4 2.7/4
73. The Shawshank Redemption 3.0/4 3.5/4
74. Crazy, Stupid, Love. 3.0/4 2.9/4
75. Blue Valentine 2.5/4 2.9/4
76. Scary Movie (2000) 1.5/4 2.4/4
77. Scary Movie 2 1.0/4 1.8/4
78. Scary Movie 3 2.0/4 2.0/4
79. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2.5/4 3.0/4
80. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.0/4 2.9/4
81. Harry Potter and the Half-Blood Prince 2.0/4 3.0/4
82. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0/4 3.0/4
83. Harry Potter and the Order of the Phoenix 2.0/4 3.0/4
84. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 1.0/4 3.1/4
85. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 2.5/4 3.2/4
86. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.0/4 3.1/4
87. The Others (2001) 3.5/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name