Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Mad Max 2: The Road Warrior | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Lethal Weapon | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Predator (1987) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Bourne Ultimatum | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Enter the Dragon | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Speed (1994) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Rambo: First Blood | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Casino Royale (2006) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | The Avengers (2012) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Mad Max: Fury Road | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Top Gun (1986) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 20. | Taken (2009) | 4.0/4 | 3.0/4 | 



