Top 50 90's Movies by zacca_allison

Top 50 90's Movies

# Movie Title Rating Overall Add
1. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
2. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
3. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
4. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
5. Fight Club 4.0/4 3.3/4
6. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
7. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
8. The Matrix 4.0/4 3.2/4
9. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
10. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
11. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
12. American Beauty 4.0/4 3.1/4
13. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
14. Toy Story 4.0/4 3.3/4
15. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
16. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
17. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
18. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
19. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
20. Se7en 4.0/4 3.3/4
21. American History X 4.0/4 3.2/4
22. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
23. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
24. Beauty and the Beast (1991) 4.0/4 3.2/4
25. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
26. Unforgiven (1992) 4.0/4 3.3/4
27. Edward Scissorhands 4.0/4 3.1/4
28. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
29. The Iron Giant 4.0/4 3.0/4
30. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
31. Casino 4.0/4 3.2/4
32. L.A. Confidential 4.0/4 3.2/4
33. Aladdin (1992) 4.0/4 3.1/4
34. Trainspotting 4.0/4 3.1/4
35. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
36. 12 Monkeys 4.0/4 3.1/4
37. Home Alone 4.0/4 2.9/4
38. The Fifth Element 4.0/4 2.9/4
39. Groundhog Day 4.0/4 3.0/4
40. Dances with Wolves 4.0/4 3.1/4
41. The Castle (1999) 4.0/4 2.7/4
42. Dumb and Dumber 4.0/4 2.8/4
43. Thelma & Louise 4.0/4 2.9/4
44. Apollo 13 4.0/4 3.1/4
45. Armageddon 4.0/4 2.6/4
46. The Truman Show 4.0/4 3.0/4
47. Toy Story 2 4.0/4 3.1/4
48. Boogie Nights 4.0/4 3.1/4
49. Independence Day (1996) 4.0/4 2.8/4
50. Men in Black (1997) 4.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name