Top Adventure
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | North by Northwest | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Toy Story 3 | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Lawrence of Arabia | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | The Treasure of the Sierra Madre | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Wall-E | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | The Bridge on the River Kwai | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Monty Python and the Holy Grail | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | 2001: A Space Odyssey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 |



