Top Historical Movie List by zacca_allison

Top Historical

# Movie Title Rating Overall Add
1. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
2. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
3. Lawrence of Arabia 4.0/4 3.3/4
4. Das Boot 4.0/4 3.1/4
5. The Elephant Man 4.0/4 3.2/4
6. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
7. The Great Escape 4.0/4 3.3/4
8. The King's Speech 4.0/4 3.2/4
9. Judgment at Nuremberg N/A 2.9/4
10. Hotel Rwanda 4.0/4 3.1/4
11. Ben-Hur (1959) N/A 3.2/4
12. All Quiet on the Western Front (1930) 4.0/4 3.0/4
13. Inherit the Wind (1960) N/A 3.0/4
14. Gandhi 4.0/4 3.1/4
15. The Lion in Winter N/A 2.9/4
16. In Cold Blood N/A 2.9/4
17. All the President's Men N/A 3.1/4
18. JFK N/A 3.0/4
19. Spartacus N/A 3.1/4
20. Glory (1989) N/A 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name