Top Thriller
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 11. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Memento | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Professional, The ( Léon ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | North by Northwest | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Double Indemnity | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | The Third Man | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 |



