Movies I've Watched by Ink Penn

Movies I've Watched

# Movie Title Rating Overall Add
1. Kung Fu Panda 3.0/4 3.0/4
2. Mr. Bean's Holiday 3.0/4 2.4/4
3. Chak De! India 2.5/4 3.1/4
4. She's the Man 2.0/4 2.6/4
5. A Beautiful Mind 3.5/4 3.1/4
6. The Pursuit of Happyness 3.5/4 3.0/4
7. The Departed 3.5/4 3.3/4
8. Eragon 2.5/4 1.8/4
9. Slumdog Millionaire 3.0/4 3.1/4
10. 10 Things I Hate About You 2.5/4 2.8/4
11. Brokeback Mountain 4.0/4 2.9/4
12. Cinderella Man 3.0/4 3.0/4
13. Eat Drink Man Woman ( Yin shi nan nu ) 4.0/4 3.0/4
14. How to Rob a Bank (2008) 2.0/4 2.1/4
15. I Am Legend 2.0/4 2.8/4
16. Khosla Ka Ghosla! 4.0/4 2.9/4
17. My Best Friend's Wedding (1997) 3.5/4 2.5/4
18. Notting Hill 3.0/4 2.7/4
19. Departures ( Okuribito ) 4.0/4 3.1/4
20. Outsourced 2.5/4 2.7/4
21. Page 3 3.5/4 3.0/4
22. Patch Adams 3.0/4 2.4/4
23. Pushing Hands ( Tui shou ) 4.0/4 2.8/4
24. Ratatouille 4.0/4 3.1/4
25. Runaway Bride (1999) 3.0/4 2.1/4
26. Sense and Sensibility (1995) 3.5/4 2.9/4
27. Sleuth (2007) 4.0/4 2.5/4
28. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
29. The Curious Case of Benjamin Button 2.5/4 2.9/4
30. The Princess Diaries 2: Royal Engagement 2.5/4 2.2/4
31. The Princess Diaries 3.0/4 2.6/4
32. The Ice Storm 3.0/4 2.9/4
33. Wedding Banquet, The ( Xi yan ) 3.5/4 2.8/4
34. Total Eclipse 3.5/4 2.3/4
35. Wall-E 3.5/4 3.2/4
36. Kiki's Delivery Service ( Majo no takkyûbin ) 4.0/4 3.1/4
37. You've Got Mail 2.5/4 2.5/4
38. The Talented Mr. Ripley 3.5/4 2.8/4
39. Psycho (1960) 3.0/4 3.3/4
40. Good Will Hunting 3.0/4 3.2/4
41. Night on the Galactic Railroad ( Miyazawa Kenji - Ginga-tetsudo no yoru/Nokto de la galaksia fervojo de Miyazawa Kenji ) 4.0/4 2.6/4
42. License to Wed 2.0/4 2.1/4
43. Dostana 3.5/4 2.4/4
44. Looney Tunes: Back in Action 2.0/4 2.1/4
45. Mulan (1998) 4.0/4 2.9/4
46. Twilight (2008) 3.5/4 2.2/4
47. Chicken Little (2005) 3.5/4 2.2/4
48. Mulan 2 2.5/4 2.4/4
49. The Kite Runner 3.5/4 2.9/4
50. Meet the Robinsons 3.0/4 2.8/4
51. Lilo & Stitch (2002) 3.5/4 2.7/4
52. Paranormal Activity 3.0/4 2.5/4
53. My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) 4.0/4 3.2/4
54. Only Yesterday ( Omohide poro poro ) 4.0/4 3.0/4
55. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 3.0/4 3.2/4
56. Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) 3.5/4 3.1/4
57. Tales from Earthsea ( Gedo senki ) 2.5/4 2.8/4
58. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 4.0/4 3.2/4
59. Girl Who Leapt Through Time, The ( Toki o kakeru shôjo ) 4.0/4 3.2/4
60. Valkyrie 3.5/4 2.7/4
61. The Rugrats Movie 2.5/4 2.4/4
62. The Hangover 4.0/4 3.0/4
63. My Neighbors the Yamadas ( Hôhokekyo tonari no Yamada-kun ) 4.0/4 2.6/4
64. Magnolia 2.5/4 3.1/4
65. Shark Tale 3.0/4 2.3/4
66. Pocahontas 3.5/4 2.7/4
67. Pocahontas II: Journey to a New World 2.0/4 2.2/4
68. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
69. The Emperor's Club 4.0/4 2.5/4
70. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
71. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
72. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
73. About a Boy 4.0/4 2.7/4
74. Cloudy with a Chance of Meatballs 3.5/4 2.7/4
75. I Love You, Man 3.0/4 2.9/4
76. American Psycho 4.0/4 3.0/4
77. High Fidelity 3.0/4 3.0/4
78. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
79. Ice Age 4.0/4 2.9/4
80. The Machinist 4.0/4 2.9/4
81. The Reader 4.0/4 2.9/4
82. Superbad 2.0/4 2.9/4
83. Kung Fu Hustle 3.5/4 3.0/4
84. Shaolin Soccer ( Siu lam juk kau ) 3.5/4 2.8/4
85. Forgetting Sarah Marshall 2.0/4 2.8/4
86. Paycheck 2.5/4 2.1/4
87. My Name is Khan 3.0/4 2.8/4
88. The Twilight Saga: New Moon 2.5/4 2.2/4
89. Dread 2.5/4 2.2/4
90. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
91. Old School 2.5/4 2.8/4
92. Little Miss Sunshine 4.0/4 3.1/4
93. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
94. Hot Fuzz 3.0/4 3.0/4
95. The Bourne Supremacy 3.5/4 3.1/4
96. Office Space 2.5/4 3.1/4
97. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
98. The Wedding Crashers 3.5/4 2.7/4
99. Se7en 3.0/4 3.3/4
100. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 4.0/4 3.1/4
101. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 4.0/4 2.8/4
102. The Italian Job (2003) 3.0/4 2.8/4
103. Stick It 3.5/4 2.5/4
104. Garfield (2004) 1.5/4 2.0/4
105. Shanghai Knights 2.5/4 2.4/4
106. Troy 3.0/4 2.7/4
107. Sherlock Holmes (2009) 4.0/4 2.9/4
108. Wake Up Sid 3.5/4 3.0/4
109. The Princess and the Frog 3.5/4 2.8/4
110. Van Helsing 2.5/4 2.3/4
111. The Devil Wears Prada 3.0/4 2.7/4
112. Another Cinderella Story 1.5/4 2.4/4
113. Bridget Jones's Diary 3.5/4 2.6/4
114. Bridget Jones: The Edge of Reason 3.5/4 2.4/4
115. A Cinderella Story 3.0/4 2.3/4
116. Hellboy (2004) 2.5/4 2.7/4
117. Madagascar 3.0/4 2.7/4
118. Madagascar: Escape 2 Africa 3.0/4 2.6/4
119. Superhero Movie 2.5/4 1.8/4
120. Mary and Max 4.0/4 3.2/4
121. The Truman Show 3.0/4 3.0/4
122. Memento 3.5/4 3.2/4
123. Alice in Wonderland (2010) 3.5/4 2.6/4
124. Heyy Babyy 2.5/4 2.2/4
125. Secret Window 3.0/4 2.4/4
126. Host, The ( Gwoemul ) 2.5/4 2.9/4
127. American History X 4.0/4 3.2/4
128. The Sisterhood of the Traveling Pants 2 3.0/4 2.6/4
129. Gran Torino 4.0/4 3.2/4
130. Never Back Down 3.0/4 2.5/4
131. Clueless 3.5/4 2.7/4
132. I Now Pronounce You Chuck & Larry 3.0/4 2.2/4
133. The Wedding Singer 3.0/4 2.7/4
134. Cop Out 3.0/4 2.2/4
135. Shutter Island 4.0/4 3.1/4
136. No Regret ( Huhwihaji anha ) 4.0/4 2.9/4
137. Formula 17 ( 17 sui de tian kong ) 4.0/4 2.8/4
138. Bishonen ( Mei shao nian zhi lian ) 4.0/4 3.5/4
139. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
140. Legend of 1900, The ( leggenda del pianista sull'oceano, La ) 4.0/4 2.9/4
141. Inception 4.0/4 3.3/4
142. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
143. My Wife is a Gangster ( Jopog manura ) 4.0/4 2.5/4
144. Easy A 2.5/4 2.9/4
145. Fantastic Mr. Fox 3.0/4 3.0/4
146. King and the Clown, The ( Wang-ui namja ) 4.0/4 3.0/4
147. Harry Potter and the Order of the Phoenix 2.5/4 3.0/4
148. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.0/4 3.0/4
149. Bolt 3.0/4 2.7/4
150. Rosemary's Baby 2.5/4 3.0/4
151. August Rush 3.0/4 2.7/4
152. The Social Network 3.5/4 3.1/4
153. Love of Siam, The ( Rak haeng Siam ) 4.0/4 2.4/4
154. An Education 3.5/4 2.9/4
155. How to Train Your Dragon (2010) 3.0/4 3.2/4
156. Despicable Me 3.5/4 3.1/4
157. Mumbai Dairies ( Dhobi Ghat ) 2.0/4 2.0/4
158. Pride and Prejudice (2005) 3.5/4 2.9/4
159. Charlie and the Chocolate Factory 3.0/4 2.6/4
160. I Hate Luv Storys 3.0/4 2.6/4
161. Never Say Goodbye ( Kabhi Alvida Naa Kehna ) 3.5/4 2.5/4
162. Kung Fu Panda 2 3.0/4 2.9/4
163. The Hangover Part II 3.5/4 2.4/4
164. The Mechanic (2011) 3.5/4 2.7/4
165. Namastey London 2.5/4 2.7/4
166. Limitless 4.0/4 2.8/4
167. Paranormal Activity 2 2.0/4 2.3/4
168. Megamind 4.0/4 2.9/4
169. Coraline 3.5/4 3.0/4
170. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 3.0/4 2.7/4
171. Real Steel 4.0/4 2.9/4
172. Rio (2011) 3.0/4 2.7/4
173. Sleeping Beauty (1959) 3.0/4 2.9/4
174. The Adventures of Tintin 4.0/4 2.8/4
175. Big Fish (2003) 3.5/4 3.0/4
176. Red Riding Hood 2.5/4 2.4/4
177. Juno 4.0/4 2.9/4
178. Mission: Impossible - Ghost Protocol 3.0/4 3.0/4
179. Tangled (2010) 3.5/4 3.1/4
180. Whisper of the Heart ( Mimi wo sumaseba ) 4.0/4 3.1/4
181. 50/50 4.0/4 3.1/4
182. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
183. Exam 2.5/4 2.6/4
184. The Green Hornet 4.0/4 2.3/4
185. Superman/Batman: Public Enemies 3.0/4 2.8/4
186. Fight Club 4.0/4 3.3/4
187. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
188. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
189. The Secret of Kells 3.0/4 3.1/4
190. Into the Wild 3.5/4 3.1/4
191. Mission: Impossible 3.5/4 2.8/4
192. Rango (2011) 3.5/4 2.8/4
193. Secret World of Arrietty, The ( Kari-gurashi no Arietti ) 4.0/4 3.1/4
194. Johnny English 3.0/4 2.3/4
195. Body of Lies 3.5/4 2.6/4
196. Burn After Reading 3.5/4 2.7/4
197. Cars 2.5/4 2.8/4
198. Cars 2 3.0/4 2.4/4
199. Arthur Christmas 3.0/4 2.9/4
200. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 3.5/4 2.9/4
201. The Incredibles 3.5/4 3.1/4
202. The Incredible Hulk 4.0/4 2.7/4
203. Cat Returns, The ( Neko no ongaeshi ) 4.0/4 2.9/4
204. Jodi Breakers 3.0/4 2.6/4
205. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.4/4
206. Meaning, The ( Arth ) 4.0/4 3.4/4
207. Ek Tha Tiger 4.0/4 2.4/4
208. It's a Boy Girl Thing 3.0/4 2.5/4
209. Enchanted 4.0/4 2.8/4
210. Wild Child (2009) 3.0/4 2.4/4
211. Due Date 3.0/4 2.6/4
212. Keith 4.0/4 2.9/4
213. The Prince and Me 2.5/4 2.1/4
214. The Art of Getting By 3.0/4 2.4/4
215. Dakota Skye 2.5/4 2.9/4
216. What's Eating Gilbert Grape 4.0/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name