Top Inspirational
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Flesh and Blood (1922) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 4. | To Kill a Mockingbird | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Life is Beautiful ( vita è bella, La ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Rocky (1976) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Gran Torino | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | American History X | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | The Karate Kid (1984) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Mask | 3.0/4 | 2.8/4 |



