001 Top Movies 1996
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Swingers | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Sleepers (1996) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Fargo (1996) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | When We Were Kings | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Happy Gilmore | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Sling Blade | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Mission: Impossible | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Kingpin | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Black Sheep (1996) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 10. | Ghosts of Mississippi | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Dead Man | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Primal Fear | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | The People vs. Larry Flynt | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Jerry Maguire | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 15. | A Time to Kill (1996) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 16. | The Great White Hype | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 17. | Independence Day (1996) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 18. | The Rock | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 19. | The First Wives Club | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 20. | The Long Kiss Goodnight | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 21. | Multiplicity | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 22. | Scream (1996) | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 23. | Space Jam | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 24. | From Dusk Till Dawn | 1.5/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Mars Attacks! | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 26. | Broken Arrow (1996) | 1.5/4 | 2.2/4 |



