001 Top Movies 1992
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Last of the Mohicans (1992) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Unforgiven (1992) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | My Cousin Vinny | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Malcolm X (1992) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Gladiator (1992) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 6. | Diggstown | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 7. | Sneakers | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Wayne's World | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Chaplin | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Reservoir Dogs | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | A League of Their Own | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Manufacturing Consent: Noam Chomsky and the Media | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | School Ties | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Scent of a Woman (1992) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | American Me | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Sister Act | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 17. | Aladdin (1992) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Far and Away | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Universal Soldier | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 20. | White Men Can't Jump (1992) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 21. | Of Mice and Men (1992) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Batman Returns | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 23. | The Babe (1992) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 24. | Encino Man | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 25. | Boomerang (1992) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 26. | Stop! Or My Mom Will Shoot | 2.5/4 | 1.3/4 | |
| 27. | Medicine Man (1992) | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 28. | Home Alone 2: Lost in New York | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 29. | Basic Instinct | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 30. | The Mighty Ducks | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 31. | Beethoven | 1.5/4 | 2.1/4 | 



