Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Walk the Line | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Notebook (2004) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Smokin' Aces | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 6. | Catch Me if You Can | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Elizabethtown | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 8. | Almost Famous | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Wedding Crashers | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 12. | Liar Liar | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Batman (1989) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | The Karate Kid (1984) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | The Fifth Element | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Lethal Weapon | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Blade (1998) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Escape from New York | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | The Nightmare Before Christmas | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Beauty and the Beast (1991) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 22. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 23. | A Few Good Men | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | Edward Scissorhands | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 25. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 26. | The Truman Show | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 27. | 12 Monkeys | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 28. | A Christmas Story (1983) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 29. | Home Alone | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 30. | The NeverEnding Story | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 31. | The Lost Boys | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 32. | Gremlins (1984) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 33. | Scream (1996) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 34. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 35. | Underworld (2003) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 36. | The Music Man | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 37. | Grease | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 38. | Star Trek: First Contact | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 39. | Remember the Titans | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 40. | Full Metal Jacket | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 41. | The Patriot (2000) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 42. | Platoon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 43. | Young Guns (1988) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 44. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 45. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 46. | Batman Begins | 4.0/4 | 3.1/4 |



