Top Fantasy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Pleasantville | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Jumanji (1995) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 5. | Superman (1978) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Willow | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | The Prestige (2006) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | The Crow (1994) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Underworld (2003) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Sleepy Hollow | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Little Nicky | 3.5/4 | 1.9/4 | |
| 12. | Harry Potter and the Order of the Phoenix | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Harry Potter and the Sorcerer's Stone | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Harry Potter and the Chamber of Secrets | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Beetlejuice ( Beetle Juice ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Big Fish (2003) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Conan the Barbarian (1982) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | The Craft | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 20. | Dragonheart | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 21. | The Frighteners | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 22. | Superman Returns | 3.0/4 | 2.5/4 |



