Top Mystery
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Vertigo (1958) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | L.A. Confidential | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | JFK | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Chinatown | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | 8MM | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 7. | Psycho (1960) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Mulholland Drive | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Rear Window | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Secret Window | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 11. | Conspiracy Theory | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Hollywoodland | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 13. | Dark City (1998) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Eyes Wide Shut | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | The Game (1997) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | The Green Mile | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Sunset Boulevard | 3.0/4 | 3.3/4 |



