Best Movies of 2014
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Whiplash (2014) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Guardians of the Galaxy | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Raid 2 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Grand Budapest Hotel | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Lego Movie | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Captain America: The Winter Soldier | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Nightcrawler | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Edge of Tomorrow | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Boyhood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Snowpiercer | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Gone Girl | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Dawn of the Planet of the Apes | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | 22 Jump Street | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Locke | 3.5/4 | 2.9/4 | 



