Top Western
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Searchers | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Unforgiven (1992) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Once Upon a Time in the West | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Magnificent Seven (1960) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Revenant (2015) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Dances with Wolves | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | High Noon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Man Who Shot Liberty Valance | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | True Grit (1969) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Open Range | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Stagecoach (1939) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | The Outlaw Josey Wales | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Shane | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | The Professionals (1966) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Red River (1948) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Rio Bravo | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | High Plains Drifter | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | The Cowboys (1972) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Gunfight at the O.K. Corral | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | The War Wagon | 4.0/4 | 2.8/4 |
Recent Comments
Gregory N - wrote on 10/01/16 at 05:42 PM CT
Top Western List comment
Thanks Chris, Clint would likely score three more in the next ten! Along with the Ugly, as you cited, Hangem' High and Paint Your Wagon make the cut.
Chris Kavan - wrote on 10/01/16 at 04:26 PM CT
Top Western List comment
I won't say that Westerns are my preferred genre, but the ones you have ranked high, I can appreciate. Surprised that The Good, The Bad and The Ugly isn't on here - along with the other Dollars films, but otherwise solid list.




