Directors Ranked: Stanley Kubrick by illuminaria

Directors Ranked: Stanley Kubrick

# Movie Title Rating Overall Add
1. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
2. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
3. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
4. Paths of Glory 4.0/4 3.3/4
5. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
6. Lolita (1962) 3.5/4 3.0/4
7. The Killing (1956) 3.5/4 3.2/4
8. Full Metal Jacket 3.5/4 3.2/4
9. Eyes Wide Shut 3.0/4 2.6/4
10. Spartacus 3.0/4 3.1/4
11. Barry Lyndon 3.0/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name