Quirky Comedies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | As Good as it Gets | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Best in Show | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Bullets Over Broadway | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Clue | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | The Darjeeling Limited | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | I Heart Huckabees | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Juno | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | The Life Aquatic with Steve Zissou | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Little Miss Sunshine | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Lost in Translation | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Nurse Betty | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 12. | The Royal Tenenbaums | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Rushmore | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Secretary | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Shopgirl | 2.5/4 | 2.5/4 |



