History Lessons
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Black Hawk Down | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Born on the Fourth of July | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Burnt by the Sun ( Utomlyonnye solntsem ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | East-West ( Est - Ouest ) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 6. | Europa Europa | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Forrest Gump | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Full Metal Jacket | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Glory (1989) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Hotel Rwanda | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Indochine | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Malcolm X (1992) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | The Pianist | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Reds | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 17. | The Reader | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb | 2.0/4 | 3.2/4 |



