Definitely Read The Books
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Like Water for Chocolate | N/A | 2.8/4 | |
| 3. | The Notebook (2004) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | The Color Purple (1985) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | I Am Legend | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Interview with the Vampire | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Marginal Ones, The ( Oka Oori Katha ) | N/A | 2.5/4 | |
| 8. | Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The Lover (1992) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 10. | The Virgin Suicides | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Notes on a Scandal | 1.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Slumdog Millionaire | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | The Handmaid's Tale | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 14. | Very Long Engagement, A ( long dimanche de fiançailles, Un ) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Twilight (2008) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 16. | The Time Traveler's Wife | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Dear John | 2.0/4 | 2.7/4 |



