Top 25 Films of 2014
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Boyhood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The Grand Budapest Hotel | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Mr. Turner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Tale of Princess Kaguya, The ( Kaguyahime no monogatari ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Babadook | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Force Majeure ( Turist ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Under the Skin (2014) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Two Days, One Night ( Deux jours, une nuit ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Whiplash (2014) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 10. | We are the Best! ( Vi är bäst! ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Listen Up Philip | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Only Lovers Left Alive | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Citizenfour | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | The Lego Movie | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Manakamana | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Ida | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | A Most Violent Year | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Locke | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Winter Sleep ( Kis uykusu ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Top Five | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 21. | Life Itself (2014) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 22. | Selma | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Missing Picture, The ( image manquante, L' ) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 24. | Jodorowsky's Dune | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 25. | Gone Girl | 3.5/4 | 3.2/4 |



