Top 40 Films of 2007 by CarnivorousCouch

Top 40 Films of 2007

# Movie Title Rating Overall Add
1. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
2. There Will Be Blood 4.0/4 3.1/4
3. Zodiac (2007) 4.0/4 2.9/4
4. Ratatouille 4.0/4 3.1/4
5. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 4.0/4 2.9/4
6. Once 4.0/4 3.1/4
7. 4 Months, 3 Weeks and 2 Days ( 4 luni, 3 saptamâni si 2 zile ) 4.0/4 2.9/4
8. Into the Wild 4.0/4 3.1/4
9. Persepolis 4.0/4 3.0/4
10. I'm Not There 4.0/4 2.7/4
11. Diving Bell and the Butterfly, The ( Scaphandre et le papillon, Le ) 4.0/4 3.1/4
12. Knocked Up 4.0/4 2.8/4
13. No End in Sight 4.0/4 2.9/4
14. Michael Clayton 4.0/4 2.9/4
15. 3:10 to Yuma (2007) 4.0/4 3.0/4
16. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 4.0/4 2.9/4
17. Hot Fuzz 4.0/4 3.0/4
18. Superbad 4.0/4 2.9/4
19. Eastern Promises 4.0/4 3.0/4
20. The Savages (2007) 4.0/4 2.8/4
21. Hairspray (2007) 4.0/4 2.6/4
22. Juno 4.0/4 2.9/4
23. Before the Devil Knows You're Dead 4.0/4 2.9/4
24. Atonement (2007) 3.5/4 2.9/4
25. In the Shadow of the Moon (2007) 3.5/4 3.0/4
26. Grindhouse 3.5/4 2.8/4
27. Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) 3.5/4 3.2/4
28. Gone Baby Gone 3.5/4 3.0/4
29. Away from Her 3.5/4 2.9/4
30. The Bourne Ultimatum 3.5/4 3.2/4
31. Enchanted 3.5/4 2.8/4
32. The Hoax 3.5/4 2.5/4
33. Rescue Dawn 3.5/4 2.8/4
34. American Gangster 3.5/4 3.0/4
35. The Lookout (2007) 3.5/4 2.8/4
36. Control (2007) 3.5/4 3.0/4
37. Charlie Wilson's War 3.5/4 2.7/4
38. The Simpsons Movie 3.5/4 2.7/4
39. Sicko 3.5/4 2.9/4
40. Lars and the Real Girl 3.0/4 2.8/4

Recent Comments

CarnivorousCouch
CarnivorousCouch
Producer

CarnivorousCouch - wrote on 02/20/17 at 09:50 PM CT

Top 40 Films of 2007 comment

I decided to do a Top 40 on this one, instead of the usual Top 25, just for scale. 2007 was such a mighty year, it deserves a broader view.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name