Top 25 Films of 2005
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Grizzly Man | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The New World (2005) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Capote | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | The Constant Gardener | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | The Squid and the Whale | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Brokeback Mountain | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Junebug | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Broken Flowers | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | A History of Violence | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Pride and Prejudice (2005) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Munich | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | The 40 Year-Old Virgin | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Batman Begins | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Murderball | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Me and You and Everyone We Know | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Downfall ( Untergang, Der ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Walk the Line | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Sin City | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Hustle & Flow | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Match Point | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Good Night, and Good Luck | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Kung Fu Hustle | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 24. | Cinderella Man | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 25. | Layer Cake | 3.5/4 | 2.7/4 |



